Донецк Форум. Донецкий форум.
   Здесь место есть политике и вздору... Удачи Вам! Я - ваш! Донецкий форум. ;)
 
ДОНЕЦКИЙ ФОРУМ - СПРАВОЧНАЯ ДОНЕЦКА
ИСТОРИЯ КАРТА ПОГОДА ДОНЕЦК ПОД ДНР НОВОСТИ
ПОЕЗДА (ЖД) АВТОБУСЫ ТАКСИ ФОТО ГОСТИНИЦЫ
WI-FI ВЕБ КАМЕРЫ БАЗА 09 ПРОВАЙДЕРЫ ОБЛАСТЬ
КИНОТЕАТРЫ ТЕАТРЫ ФК ШАХТЕР КЛУБЫ КАФЕ
ШКОЛЫ РАБОТА ИНСТИТУТЫ ТАНЦЫ ОБЪЯВЛЕНИЯ
БАНКИ АВТОСАЛОНЫ АПТЕКИ БОЛЬНИЦЫ РАЙОНЫ
МЕНЮ РАЗДЕЛОВ
Вернуться   Донецк Форум. Донецкий форум. > ДОНЕЦК > Справочная Донецка > История Донецка


История Донецка История города Донецка (история Донбасса)


Ответ
 
Опции темы Оценить тему Опции просмотра
Старый 03.05.2010, 15:58   #1
Сообщений: 451
Очки репутации:
Адрес: Донбасская Русь
Доп. информация
По умолчанию Школа времен оккупации

<SPAN style="FONT-SIZE: 11pt; COLOR: black">Сейчас многие удивляются: как же так, все мы выросли в одной стране, но только сменилась государственная формация, всё пошло иначе. Многие, изменив своим предыдущим взглядам, начали говорить прямо противоположное тому, что говорили буквально вчера. Особенно это касается школьных учителей и преподавателей гуманитарных дисциплин вузов. Подобное хамелеонство не впервые встречается на наших землях, такое уже было при немецкой оккупации. Не всем хватало мужества если не противостоять, то хотя бы не содействовать врагам. Некоторые местные жители с первых дней немецкой оккупации, надеясь на некое поощрение со стороны нацистов, начали активно с ними сотрудничать. Не обошла эта напасть и школу, о чем свидетельствуют архивные документы.
__________________
Донбасская Русь
Бунтовский вне форума  
Ответить с цитированием
Реклама
Старый 03.05.2010, 16:12   #2
Сообщений: 96
Очки репутации:
Группа: Жители Донбасса
Адрес: Donеtsk City
Доп. информация
По умолчанию

Цитата:
Некоторые местные жители с первых дней немецкой оккупации, надеясь на некое поощрение со стороны нацистов, начали активно с ними сотрудничать.
Вы так уверены что именно надеялись на поощрение со стороны нацистов?

Не все в этом мире объясняется колбасой.

А на что эти жители надеялись после 1945 г? Тоже на поощрение? Бред.

Добавлено через 7 минут
В тему:
Цитата:
Живе в селі під Слов'янськом історик-краєзнавець Олександр Добровольский. Людина, що більшу половину свого життя провела в розкопках архівів, і в основному - архівів колишнього КДБ СРСР. У поле зору ЗМІ Олександр Добровольский потрапив після історії зі спробою встановити в Краматорську пам'ятної дошки на честь бургомістра міста у 1941-1943 роках Володимира Шопена. Натомість, крім цього отримали захопливу розповідь про німецьку окупацію Донбасу.

Олександре, чим закінчилася в Краматорську історія зі зверненням українсько-німецького товариства «Відродження» із проханням увічнити пам'ять Володимира Шопена, бургомістра міста часів окупації?

Усе закінчилося просто й швидко. Засідання профільної комісії міськради Краматорська було, але представник німецько-українського товариства «Відродження» Гопченко на нього не прийшов. Як з'ясувалося, коли Гопченко готовив подання на увічнення пам'яті «німецького» бургомістра, він просто не знав усього того, що раптом опублікували газети по справи Шопена-Шопіна. Про арешти, участь у допитах, розстрілах....

Я так розумію, ти багато займався історією того часу. Як же жили Слов'янськ, Краматорськ під окупацією?

Складно жили. Німці йшли неї завойовувати цю країну. Але при цьому якось жити людям давали, і ті абияк виживали. Була широка мережа кооперативів. У тім же Слов'янську вчителі, що втратили роботу, створили сільський кооператив. У них була ділянка по розробці лісу, шевська й столярна майстерні, їдальня, буфет і магазин. У 1942 році дворазове харчування в їдальні значило дуже багато! Такі ж учительські кооперативи працювали й у Горлівці, Маріуполі.…

А що дітей на окупованій території зовсім не вчили?

Звісно вчили. Німці понизили рівень освіти, перевівши більшість шкіл на початковий, чотирирічний рівень навчання. Але при цьому в ті роки в Краматорську працювали 22 чотирикласні школи й 2 десятирічки. У Слов'янську й районі працювало 52 такі ж початкові школи й сільськогосподарське училище. У Волноваському районі працювало 47 початкових шкіл - і цей список можна продовжувати. Наприклад, точно відомо, що в Краматорську й Слов'янську під час німецької окупації було видано 4 підручники тиражами до 3000 екземплярів. Це були «Книги для читання» першого, другого, третього й четвертого щаблів і буквар. Одна така книга в мене є, і я можу показати її оригінал. Збереглася вона чудом: її долучили до післявоєнної справи одного з керівників народної освіти, Ковалевського. Він повісився на слідстві у НКВС, а справа залишилася. І екземпляр книги в ньому - як зразок «української націоналістичної пропаганди» теж залишився.

Підручники хіба українською мовою були?

Так, усе на українському. І школи в Краматорську теж всі були українськими. І в Слов'янському, і в інших районах - та ж історія.

Чому так?

Ну, це, можна сказати, ексклюзив! Про це не говорять, але збереглися документи тих років, що показують, що місцеві управи, що розташовувалися на територіях з перевагою українського населення, масово приймали накази про заборону російської мови. Приміром, російська мова була заборонена до вживання в сільському Добропільскому районі, Слов'янському районі (місто Слов'янськ все-таки залишилося російсько-українським), Костянтинівському і Ольгинському районах. Російська мова була заборонена рішенням місцевих управ у Волноваському та Авдіївському районах. Більше того, в Авдіївці у зв'язку із сильними позиціями в місті комуністів і росіян було прийнято окреме рішення віддати всі керівні пости німцям-колоністам і етнічним українцям. Російське керівництво в міських управах було тільки в самому Сталіно, Ясинуватій та районі й декількох невеликих населених пунктах, що граничать із Ростовською областю.

Ви хочете сказати, що в наших краях жило багато «місцевих» німців?


Німців залишилося мало. Їх на початку війни по відомому указі Сталіна виселяли й засилали подалі від лінії фронту. Але якась кількість німців-колоністів сховалася й вижила. Наприклад, відомо, що у Селідово була школа, що готовила німецьких підлітків до служби в СС.

І цивільну владу в області очолював такий німець?

Так, Ейхман. Його справа, що нараховує 17 томів, теж зберігається в архіві обласного управління СБУ. До війни він керував передовим колгоспом у Запорізькій області. Правда, при окупації він показав себе не тільки як умілий господарник, але і як відомий каратель. Потрібно сказати, що в степовому Донбасі німці не зіштовхнулися з розгорнутим партизанським рухом. У нас були диверсійні групи, які діяли в районах Сталіно, Красного Лиману. Та й взагалі, про обстановку, з якої отут зіштовхнулися німці, теж варто сказати. Сталіно бурхливо розвивалося вже після війни, а до неї було звичайним провінційним містом. А навколо вирувала зовсім інша стихія: була велика кількість колишніх махновців, петлюрівців, усіляких засланців, недобитих білих. На будівництвах перших п'ятирічок, що розгорнулися в нашому краї, можна було досить просто загубитися. Отут було не до ретельних перевірок паспортів: приїхав - бери кайло і йди працювати! Сюди масово їхали всі, хто хотів сховатися від влади з Полтавщини, Дніпропетровщини, Запорізької області... До 1940 року Донбас багатьох врятував від таборів.

Ці люди явно не дуже любили радянську владу.


Так. Зустрічалися самі неймовірні особистості! У Маріуполі до війни двірником працював міністр уряду УНР часів Петлюри Микола Стасюк. Коли прийшли німці, він з'явився. Для німців міністр Петлюри був знахідкою. Він очолив народну освіту, видавав газету, написав книгу «На грані божевілля»» і частково її надрукував у своїй газеті й, що цікаво, потім залишився в живим. У списках арештованих у 1944 році зрадників Батьківщини його прізвища немає. Заступником бургомістра Костянтинівки був член повстанського комітету Полтавщини часів Громадянської війни Кирпенко, якого у 1921 році не розстріляли тільки тому, що йому до 18 років не вистачило року. У 1942 році він тут організовував оунівське підпілля. Збереглася листівка німецького військового коменданта Макіївки, у якій той представляє нову міську управу міста. Перші чотири прізвища, вся верхівка, після війни засуджені як українські націоналісти. Не можна не згадати ім'я Євгена Стахіва, одного із трьох керівників обласного проводу ОУН у Донбасі. Існує легенда, що Олександр Фадєєв вивів його у своїй книзі «Молода гвардія» під прізвищем Стахович. Правда полягає у тому, що базою Стахіва була Юзівка, Маріуполь, Краматорськ і Горлівка. Він живий і дотепер, живе у Нью-Джерсі. Йому пішов 92 рік.

Режим окупації в наших краях був м'якше, жорсткіше?

Він мав свою специфіку. Німці лютували в наших краях усього місяців сім. Десь із липня 1942 року, коли вони пішли звідси на Сталінград і Ростова по лютий 1943 року, коли сюди вперше прорвалися частини Червоної Армії й зайняли Північний Донбас. Весь інший час тут була військова прифронтова зона з армійською владою й не було окупаційний цивільної влади як, на тій же Полтавщині й у Центральній Україні. Масові репресії не могли толком розгорнутися, тому що фронт постійно «гуляв».
Військова німецька влада дивилися на все під своїм прицілом - було все відносно спокійно. Проти радянського підпілля, оунівців, яких тут була безліч, працював тільки Абвер і нечисленні відділення Гестапо. І якщо на початку окупації було багато випадків, коли українське сільське населення, озлоблене колективізацією й іншими радянськими жахіттями, здавала німцям комуністів, то пізніше було досить багато фактів співробітництва місцевих осередків ОУН і радянського підпілля. Щільно вони співробітничали у Волновасі, Слов'янську, Маріуполі.

Як це було?

У Маріуполі вони практично створили загальний штаб. Українські націоналісти допомагали підпіллю документами, легалізацією, ті ділилися зброєю. І, головне, вони не «здавали» один одного. А коли місцевий начальник кримінальної поліції Бордичевський (до речі, теж українець з Кубані) почав знищувати й тих, і інших, з'явилася ситуативна загальна мета. Вже у 1945 році на допитах у НКВС одна з учасниць оунівського підпілля Безпалько свідчила, що їхня організація взяла на себе знищення Бордичевського. Бойовики повинні були прибути з Дніпропетровська, але за день до їхнього прибуття місцевий осередок був розкритий і заарештований. Саме тому в радянський час не було серйозних досліджень маріупольського підпілля часів війни - занадто вибухонебезпечна тема.

Якщо ОУН ставило своїх людей на міські управи, то, виходить, у міських поліціях були теж вони? З усіма наслідками, що випливають звідси...

Потрібно розділяти міську поліцію й такі органи, як гестапо й зондеркоманди. Хоча за радянськими законами й на поліції гріхів було вище даху.

Що цікаво, якщо повернутися до Шопіна, уряд Радянського Союзу ніколи не вимагав від Канади його видачі, як військового злочинця. Шопін працював на гарній посаді у великій фірмі в Монреалі й помер на початку 80-х.

У холодній війні були добрими всі засоби, а люди типу Шопіна були ідеальними об'єктами для вербування. Компромат на них в органів нашої держбезпеки був залізний. Той же Шопін під час перебування бургомістром Краматорська «вирізнився» не тільки знищенням комуністів, але й арештами й ліквідацією членів ОУН. А краматорське товариство «Просвiтa» ним було в повному складі здане у горлівское СД. Одна з останніх жертв Шопіна - Федір Руденко - помер 15 березня 2010 року у віці 89 років у Краматорську. Він відсидів у німецькому гестапо із квітня по вересень 1943 року, а потім з 1944 по 1955 роки провів 10 років у таборах на Колимі.


за матеріалами "Московский Комсомолец - Донбасс"


http://www.ngo.--------------.ua/donsociety/15621
bazzooka вне форума  
Ответить с цитированием
Старый 05.06.2010, 08:43   #3
Сообщений: 26
Очки репутации:
Доп. информация
По умолчанию

немцы везде приносили только горе.
besstat вне форума  
Ответить с цитированием
Старый 09.11.2010, 17:30   #4
Сообщений: 11
Очки репутации:
Адрес: http://istoriaukr.ru/
Доп. информация
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Бунтовский Посмотреть сообщение
<SPAN style="FONT-SIZE: 11pt; COLOR: black">Сейчас многие удивляются: как же так, все мы выросли в одной стране, но только сменилась государственная формация, всё пошло иначе. Многие, изменив своим предыдущим взглядам, начали говорить прямо противоположное тому, что говорили буквально вчера. Особенно это касается школьных учителей и преподавателей гуманитарных дисциплин вузов. Подобное хамелеонство не впервые встречается на наших землях, такое уже было при немецкой оккупации. Не всем хватало мужества если не противостоять, то хотя бы не содействовать врагам. Некоторые местные жители с первых дней немецкой оккупации, надеясь на некое поощрение со стороны нацистов, начали активно с ними сотрудничать. Не обошла эта напасть и школу, о чем свидетельствуют архивные документы.
меняются времена, меняется история и само собой меняется мнение, но то что у нас каждый год меняют учебники истории это не нормально!
Сюсандер вне форума  
Ответить с цитированием
Старый 30.06.2011, 10:21   #5
Аватар для Froid
Сообщений: 796
Очки репутации:
Доп. информация
По умолчанию
__________________
В действительности, всё не так просто, как на самом деле.
Judging from the pictures, Hell looks the more interesting place.

http://img156.imageshack.us/img156/6889/fish256.gif
Froid вне форума  
Ответить с цитированием
Старый 30.06.2011, 10:37   #6
Аватар для delpiero
Сообщений: 4,217
Очки репутации: 32,495
Группа: Жители Донбасса
Адрес: Хмельницький.В Донецк не хочу.
Доп. информация
По умолчанию

Що мені, як українському націоналісту,потрібно зробити,прочитавши ці сторінки,написані моєю мовою? Застрелитися? Позбутися всього українського? Вибачитися перед ким?
Ви в себе запитайте чому це з'являлось. Невже через те ,що мій народ - це паталогічні покидьки та зрадники? Що такого гарного зробила нам радянська влада,щоб ми їй так віддячили?
__________________
Вже вечір вечоріє, повстанське серце б’є,
А лента набої поспішно подає.
delpiero вне форума  
Сказавших "Спасибо!": 2 (показать список)
Ответить с цитированием
Старый 30.06.2011, 10:41   #7
Аватар для Froid
Сообщений: 796
Очки репутации:
Доп. информация
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от delpiero Посмотреть сообщение
Що мені, як українському націоналісту,потрібно зробити,прочитавши ці сторінки,написані моєю мовою? Застрелитися? Позбутися всього українського? Вибачитися перед ким?
Ви в себе запитайте чому це з'являлось. Невже через те ,що мій народ - це паталогічні
Да я, собственно, ни к чему такому и не призываю - история не терпит сослагательного наклонения (так, кажется, утверждают ученые?).
__________________
В действительности, всё не так просто, как на самом деле.
Judging from the pictures, Hell looks the more interesting place.

http://img156.imageshack.us/img156/6889/fish256.gif
Froid вне форума  
Ответить с цитированием
Старый 30.06.2011, 11:04   #8
Аватар для delpiero
Сообщений: 4,217
Очки репутации: 32,495
Группа: Жители Донбасса
Адрес: Хмельницький.В Донецк не хочу.
Доп. информация
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Froid Посмотреть сообщение
Да я, собственно, ни к чему такому и не призываю - история не терпит сослагательного наклонения (так, кажется, утверждают ученые?).
Саме так,пан Froid. І ці сторінки - це теж моє,це теж українське. Це писав українець для українців.І за це ми між собою самі розберемось та самі вирішим - чи наказувати,чи нагороджувати.
__________________
Вже вечір вечоріє, повстанське серце б’є,
А лента набої поспішно подає.
delpiero вне форума  
Ответить с цитированием
Старый 30.06.2011, 11:15   #9
Аватар для Froid
Сообщений: 796
Очки репутации:
Доп. информация
По умолчанию

Останні сторінки видання.

А оце про мого родича. Мені шо, теж пробачення просити? http://www.doneckforum.com/forum46/thread3520-7.html
__________________
В действительности, всё не так просто, как на самом деле.
Judging from the pictures, Hell looks the more interesting place.

http://img156.imageshack.us/img156/6889/fish256.gif
Froid вне форума  
Ответить с цитированием
Старый 30.06.2011, 11:21   #10
Аватар для donvostok
Сообщений: 11,688
Очки репутации: 137,596
Адрес: Донецк
Доп. информация
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от delpiero Посмотреть сообщение
Що мені, як українському націоналісту,потрібно зробити,прочитавши ці сторінки,написані моєю мовою?
Не допускать ошибок прошлого...
__________________
В игноре - никого
donvostok на форуме  
Ответить с цитированием
Старый 30.06.2011, 11:24   #11
Аватар для delpiero
Сообщений: 4,217
Очки репутации: 32,495
Группа: Жители Донбасса
Адрес: Хмельницький.В Донецк не хочу.
Доп. информация
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от donvostok Посмотреть сообщение
Не допускать ошибок прошлого...
Определиться бы для начала,что и когда было ошибкой.
__________________
Вже вечір вечоріє, повстанське серце б’є,
А лента набої поспішно подає.
delpiero вне форума  
Ответить с цитированием
Старый 30.06.2011, 11:33   #12
Аватар для Froid
Сообщений: 796
Очки репутации:
Доп. информация
По умолчанию

Перегорнувши обкладинку...

__________________
В действительности, всё не так просто, как на самом деле.
Judging from the pictures, Hell looks the more interesting place.

http://img156.imageshack.us/img156/6889/fish256.gif
Froid вне форума  
Ответить с цитированием
Старый 30.06.2011, 11:39   #13
Аватар для delpiero
Сообщений: 4,217
Очки репутации: 32,495
Группа: Жители Донбасса
Адрес: Хмельницький.В Донецк не хочу.
Доп. информация
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Froid Посмотреть сообщение
А оце про мого родича. Мені шо, теж пробачення просити?
За дідуся? Не треба,Бог вибачить.

Добавлено через 1 минуту
Та вже покажить те ,що вразить нас якнайбільше.Ну,тризуб та й тризуб.
__________________
Вже вечір вечоріє, повстанське серце б’є,
А лента набої поспішно подає.
delpiero вне форума  
Ответить с цитированием
Старый 30.06.2011, 11:47   #14
Аватар для Froid
Сообщений: 796
Очки репутации:
Доп. информация
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от delpiero Посмотреть сообщение
За дідуся? Не треба,Бог вибачить.
Та хіба тільки за нього - ще один мій несвідомий родич у 1943 році.Добавлено через 6 минут
Или может у немцев за него -

ОБД "Мемориал"

Номер записи 56453666
Фамилия Шерекин
Имя Петр
Отчество Илларионович
Дата рождения __.__.1904
Последнее место службы 208 сд
Воинское звание красноармеец
Причина выбытия убит
Дата выбытия 03.03.1945
Название источника информации ЦАМО
Номер фонда источника информации 58
Номер описи источника информации 18003
Номер дела источника информации 410
__________________
В действительности, всё не так просто, как на самом деле.
Judging from the pictures, Hell looks the more interesting place.

http://img156.imageshack.us/img156/6889/fish256.gif
Froid вне форума  
Ответить с цитированием
Старый 30.06.2011, 11:52   #15
Аватар для donvostok
Сообщений: 11,688
Очки репутации: 137,596
Адрес: Донецк
Доп. информация
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от delpiero Посмотреть сообщение
Определиться бы для начала,что и когда было ошибкой.
Главное, delpiero, что бы Вы, лично, определились...
__________________
В игноре - никого
donvostok на форуме  
Сказавших "Спасибо!": 1 (показать список)
Ответить с цитированием
Ответ
РАССКАЖИ О ФОРУМЕ на других сайтах

Опции темы
Опции просмотра Оценка этой теме
Оценка этой теме:

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Trackbacks are Выкл.
Pingbacks are Выкл.
Refbacks are Выкл.
Создано на vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot. Донецкий форум.